مرز فرصت مناسبی برای توسعه شهرستان است

فرماندار سردشت: گشایش بازارچه های مرزی اشتغالزایی و رونق شهرستان را به دنبال دارد

فرماندار سردشت: گشایش بازارچه های مرزی اشتغالزایی و رونق شهرستان را به دنبال دارد

در ادامه جلسه بررسی موضوعات مرزی شهرستان که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازارچه کیله برگزار شد، فرماندار سردشت با اشاره به وضعیت بازارچه کیله سردشت و دلایل رسمی آن گفت: تشابهات فرهنگی و زبانی و وجود رابطه‌های فامیلی دو طرف مرز باعث کاهش هزینه مبادلات شده و بهترین ظرفیت تسهیل تجارت بین طرف عراقی و ایرانی است و همچنین سردشت نزدیک‌ترین فاصله را با شهرهای اقلیم کردستان و حتی به شهر دمشق سوریه دارد.

اقصی نخشی پور افزود: وجود سرمایه گذاران فعال در سردشت که در شهرهای تهران، ارومیه، جلفا و ماکو فعالیت دارند می‌تواند ظرفیت خوبی در جهت توسعه تجارت منطقه باشد.

وی تصریح کرد: این شهر با توجه به نزدیکی به مراکز استان‌های شمال و شمال‌غرب کشور فرصت مناسبی را جهت راه اندازی کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات فراهم کرده و این مورد یکی دیگر از دلایل رسمی شدن کیله و توسعه آن است.

نخشی‌پور عنوان کرد: برای رونق وضعیت فعلی بازارچه کیله، ایجاد مشوق‌هایی به نسبت سایر شهرهای مرزی می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

وی اظهار کرد: ایجاد ساز و‌ کار نوبت دهی کارت‌های الکترونیکی و آزادسازی واردات می‌تواند در جهت اشتغال موثر باشد و کارت‌های الکترونیکی در این شرایط توان معیشت را ندارند و پیشنهاد می شود کارت ها با سامانه جدید قابل پایش، مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار سردشت اضافه کرد: ایجاد بازارچه مشترک دو کشور و ایجاد غرفه‌های معین با صادرات و واردات مشخص با مدت معین می‌تواند اشتغال زا باشد و از طریق سامانه الکترویکی نظارت آنلاین موضوع را پیگیری کرد.

وی اذعان کرد: طبق یکی از مصوبات هیات وزیران، واردات ممنوع و منوط به ثبت سفارش و تایید منشا ارزی بوده که در این بازارچه امکان ثبت سفارش وجود ندارد و این موضوع به گمرکات رسمی با کارت بازرگانی مربوط می شود که این امر موجب توقف و محدودیت واردات شده است.

نخشی‌پور افزود: تبدیل بازارچه مرزی کیله به مرز رسمی و ایجاد گمرک و پایانه موجب ایجاد رویه‌های واردات و ترانزیت که موجب افزایش اشتغال و توسعه منطقه خواهد شد.

وی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه اشکان و قاسم‌رش با توجه به تاثیر مثبت قبل از تعطیلی آن در اشتغال منطقه مورد تقاضای مردم این شهرستان است.

فرماندار سردشت عنوان کرد: صادرات سال 1397 بالغ بر 276 هزار تن با ارزش دلاری بیش از 135 میلیون دلار بوده و رشد صادرات نسبت به سال 1396 از نظر وزنی 43 درصد و از نظر ارزشی 14 درصد بوده است.

وی تصریح داشت: واردات سال 1397 که در بارازچه کیله و در مجموع سه ماه فعال بوده بالغ بر هفت میلیون دلار و از نظر وزنی 2 هزار تن بوده و عوارض داده شده به خزانه دولتی از بابت واردات سال 1397 بالغ بر 44 میلیارد ریال است و میزان تسهیلات ارایه شده به مرزنشنیان بالغ بر 95 میلیارد ریال و تعداد مرزنشنیان تسهیلات گرفته بیش از 14 هزار نفر در سال 1397 برابر با پنج هزار کارت مرزرنشینی استفاده شده است.

وی اذعان داشت: عمده اقلام صادراتی شامل سیمان، پوکه معدنی، کاشی، سرامیک، میوه و تره بار، مصنوعات فلزی و عمده اقلام وارداتی لاستیک سبک و سنگین طی بخشنامه مورد تایید بوده است.

# نظر : 0