مشکلات روستای قلعه رش سردشت بررسی شد

 

درششمین جلسه شورای اداری شهرستان سردشت مسائل و مشکلات روستای "قلعه رش" در بخش مرکزی و با حضور مسئولان شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

 

نژاد جهانی فرماندار سردشت به اتفاق روسای ادارات و در ادامه سلسله برنامه های دیدار با مردم در روستای محروم و مرزی قلعه رش حضور یافته و همزمان با تشکیل شورای ادارای در این روستا از نزدیک با مسائل و مشکلات روستا آشنا شد.

 

در ابتدای ورود به روستا بازدید میدانی از اجرای طرح هادی، فضاهای قابل توسعه، وضعیت مدرسه، آب شرب صورت گرفته و سپس با تجمع در مسجد روستا نسبت به بررسی مشکلات پرداختند.

 

رحیم شریف پور دهیار روستای قلعه رش مهم ترین مشکلات روستا را در گزارشی مفصل بیان کرد و گفت: علیرغم خدمات رسانی های صورت گرفته مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آنها تا حد امکان نیاز به پیگیری ادارات دارد.

 

وی ادامه داد: این مشکلات شامل نبود امکانات فرهنگی و ورزشی، کمبود زمین های کشاورزی، نبود صنایع تبدیلی، عدم اشتغال پایدار و وابستگی روستانشینان به مرز، وضعیت جغرافیایی و هزینه بردار بودن عملیات عمرانی در این روستا، مهاجرت جوانان نخبه و تحصیل کرده به خارج از کشور، نیاز به بازنگری طرح هادی، مجوزهای مورد نیاز کشاورزان و دامداران برای فعالیت در مرز را عنوان کرد.

 

در ادامه بخشدار مرکزی و همچنین روسای ادارات گاز، شبکه بهداشت و درمان، سوخت، ورزش و جوانان، بنیاد مسکن، آموزش و پرورش و هنگ مرزی توضیحات لازم را در خصوص مشکلات بیان شده شده عنوان کردند.

 

فرماندار سردشت نیز در رابطه با اهداف تشکیل جلسه گفت: رکن اصلی مدیریت در نظام اسلامی مردم هستند ‌و ارتباط  عاطفی ‌‌،چهره به چهره و لمس مستقیم مشکلات روستانشیناناز اهم اهداف تشکیل اینگونه جلسات است.

 

نژاد جهانی بیان کرد: نیازهای به حق مردمی نامحدود ولی منابع و اعتبارات محدود هستند که سعی بر این است با شناسایی ضرورت ها و محرومیت ها در کمیته برنامه ریزی شهرستان اولویت بندی مناسبی برای نیازها اندیشیده شود.

 

 وی در خصوص شرایط کشور در حوزه بین المللی گفت: با شرایطی خاص و‌جنگی تمام عیار بویژه در حوزه اقتصادی روبرو هستیم که روی همه تاکتیک های آن سرمایه گذاری شده و امریکاییها با یک حرکت غیر اخلاقی و غیر انسانی به تعهدات بین المللی پایبند نبودند ‌‌و مجددا تحریم ها را برگرداندند اما غافل از آن هستند که این تهدیدات ها به فرصت تبدیل می شودو مهم‌ترین دستاورد این شرایط انزوای امریکاست.

 

جهانی خطاب به مردم گفت: شوک های روانی ناشی از این تحریم ها تا حدودی بر زندگی مردم سایه گسترانده و این وضعیت در مناطق کمتر توسعه یافته مشهودتر است اما از مردم می خواهم که در گفتمان بی تفاوتی و‌گله مندی شریک نشوند و مثل همیشه در کنار حکومت و دولت قرار گیرند تا این هجمه و تاثیرات موج تحریم های تحمیل شده را از سر بگذرانیم.

 

وی ادامه داد: در هر شرایطی به یاد داشته باشیم که امنیت مهم‌ترین نعمتی است که زیرساخت توسعه بوده و به شکرانه خدا و در سایه تلاش نیروهای نظامی و انتظامی و همکاری مردم از آن بهره مند هستیم.

 

جهانی به برخی از دستاوردهای دولت در حوزه اجتماعی و عمرانی اشاره کردو گفت: دریافتی خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی سه برابر شده ‌و همچنین بخش عمده ای از هزینه بیمه روستایی و عشایری را دولت پرداخت می کنند و مردم تنها با پرداخت بخش اندکی از آن می توانند از مستمری آن بهره مند گردند.

 

وی ادامه داد: امسال  همه واحدهای مسکونی در مقابل حوادث بیمه شده اند که در مناطق مرزی کل هزینه بیمه را دولت پرداخت می کند.

 

پرداخت تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی از دیگر مواردی بود که فرماندار سردشت به آن اشاره کرد ‌و خواستار استفاده بیشتر روستانشینان از این تسهیلات جهت مقاوم سازی مساکن مسکونی شد.

 

وی به مالیات های ناشی از ارزش افزوده اشاره کردو گفت: بخشی از آن برای عمران روستاهای فاقد دهیاری استفاده می شود.

 

وی در خصوص طرح پیشنهادی شهرستان برای مدیریت معابر مرزی، افزود: برنامه ریزی ها برای آبادانی و اشتغال مردم باید جزئی نگر و نسخه مرتبط با همان منطقه مطرح شود که در این خصوص ایراداتی به طرح ساماندهی معابر مرزی وارد و پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد.

 

فرماندار سردشت دستاورده های این نشست را برشمرد ‌وگفت: طرح گازرسانی روستا در برنامه ریزی سال آتی تعبیه شده که پس از اخذ مجوز در سال آینده این پروژه به پیمانکار واگذار می شود.

 

پیگیری احداث سالن ورزشی در روستای قلعه رش و احداث مرکز جامع سلامت را به شرط تامین زمین توسط روستائیان، رفع مشکل  تامین توزیع سوخت از جمله این موارد بود.

 

جهانی همچنین به پرونده های بررسی شده در کمیسیون ماده ۲ رومینی اشاره کردو گفت: پرونده های که سالهاست به دلیل کمبود مستندات و‌مدارک بررسی نشده بودند با فعال سازی مجدد این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفتند که ۶ پرونده مطرح شده مربوط به اهالی این روستا بود که ۴ پرونده در کمیسیون تایید و‌ وارد مراحل بعدی شده اند.

 

  شایان ذکر است فرماندار سردشت در راس هیئتی از مسئولان شهرستانی در ماه جلساتی رادر روستاهای محروم و کم برخوردار شهرستان به منظور اولویت بندی نیازها و یا رفع مشکلات موردی تشکیل می دهد که در این راستا امسال به بیش از 70 روستا سفر کرده است.

 

روستای قلعه رش با 326 خانوار و یکهزار و 242 نفر جمعیت در بخش مرکزی و در دهستان بریاجی قرار گرفته که این روستا از نوع متمرکز نامنظم و فشرده با وضعیت سکونت دائمی است.

این روستا به لحاظ طبیعی در وضعیت کوهستانی قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی همچون منطقه گردشگری 'باژار' است.