حضور مسئولان در کنار مردم از نکات بارز مدیریت زلزله شهرستان خوی بود

استاندار آذربایجان غر با اشاره به حضور رییس جمهور محترم ، معاون محترم اول رییس جمهور ، وزیر محترم کشور و مسئولان ارشد کشور در مناطق زلزله زده شهرستان خوی گفت: حضور مسئولان در کنار مردم از نکات بارز مدیریت زلزله شهرستان خوی بود و این مسئله نشان داد دولتمردان در کنار مردم اند و در سختی ها آنان را تنها نمی گذارند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در نخستین رویداد مدیریت بحران «ایران قوی 1401» که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر کشور در تهران برگزار شد، با ارائه گزارشی از روند مدیریت بحران در استان و بویژه زلزله های اخیر شهرستان خوی، با قدردانی از حضور و پیگیری رئیس جمهور و مسئولان ارشد ملی، اضافه کرد: در جلسات هیات دولت و سازمان برنامه و بودجه، برای واحدهای مسکونی تخریب شده، 60 میلیون تومان کمک بلاعوض، 300 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای واحدهای شهری و 250 میلیون تومان تسهیلات برای واحدهای روستایی اختصاص یافت.

معتمدیان ادامه داد: حضور به موقع مسئولین مدیریت بحران در شهرستان و اجرای وظایف دستگاه‌ها ظرف چهار ماه گذشته از ویژگی‌های بارزی بود که در مدیریت بحران کمک بسزایی را انجام داد. خدمات خوبی با همکاری همه دستگاه‌ها ارائه شد و در زلزله هشتم بهمن ماه در کمتر از 24 ساعت موضوع اسکان اضطراری زلزله زدگان اجرایی شد.

وی به تشریح اقدامات امداد رسانی و اسکان اضطراری زلزله اخیر شهرستان خوی اشاره کرد و تفزود: افزود: 110 کمپ با ظرفیت 130 هزار نفر در کمتر از چند روز برقرار شد و در حقیقت شهر موقتی در کمتر از چند روز در خوی شکل گرفت، همچنین 120 هزار بسته غذایی 72 ساعته در سطح شهرستان در بین زلزله زدگان توزیع شد.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: با عنایت دولت در کمتر از یک هفته کمک‌های دولتی به زلزله زدگان داده شد و با توجه به اینکه در خوی 52 درصد مقاوم سازی از پیش صورت گرفته بود، همین موضوع آمار کشته شدگان زلزله اخیر را کاهش داد.

معتمدیان با بیان اینکه تمامی اعتبار اختصاص یافته در زلزله مهر ماه شهرستان خوی از طرف دولت تخصیص داده شد است گفت:  در زلزله اخیر نیز از روز ششم پس از وقوع زلزله مرحله آواربرداری آغاز شده است.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت همکاری و مشارکت مردم در تسریع روند آواربرداری و بازسازی مناطق زلزله زده، افزود: مالکین واحدهای تخریب شده در شهرستان خوی، جهت صدور پروانه به شهرداری ها و دهیاری ها مراجعه خواهند کرد و با مدیریت زمان، تلاش می شود فرایند بازسازی در 6 ماه آینده خاتمه یابد.