استفاده از ظرفیت‌های بومی برای شتاب بخشی به سوادآموزی ضروری است / مسئله بی سوادی در استان آسیب شناسی دقیق شود

استاندار آذربایجان غربی گفت: تدوین نقشه راه برای شتاب بخشی به سوادآموزی در استان ضروری است و در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های بومی باید در اولویت باشد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای آموزش و پرورش افزود: آموزش و پرورش از ظرفیت بسیج و علما، روحانیون، شوراها و دهیاران برای شتاب بخشی به سوادآموزی استفاده کند.

وی با بیان اینکه هنر مدیریت کارها در این است که با حداقل امکانات بهترین خروجی حاصل شود، اظهار کرد: مشکل تناقض در آمار از مشکلات اساسی استان در زمینه احصا تعداد بی‌سوادان است.

به گفته استاندار آذربایجان غربی، بعد از استحصال آمار دقیق مساله شناسی و بومی سازی راه حل ها باید جمع بندی و بیان شود.

معتمدیان اضافه کرد: لازم است بعد از آسیب شناسی، راهکارها و طرح‌های عملیاتی برمبنای واقعیت‌های استان تهیه شود البته طرح‌های ارائه شده براساس ظرفیت‌های منطقه‌ای باشد.

استاندار اذربایجان غربی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیاری برای رفع مشکل بی‌سوادی داریم که استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها در این زمینه و تقویت زیرساخت‌های برای حل مشکلات لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت کمترین سرانه فضای آموزشی را دارند گفت: جهت دسترسی کودکان و نوجوانان مناطق محروم روستایی باید تعداد مدارس شبانه روزی در استان افزایش یابد.

معتمدیان یادآور شد: طبق گزارشات، زیرساخت‌های مناسب برای انسداد مبادی بی‌سوادی در استان اندک است و وضعیت جاده‌های روستایی و اقلیم جغرافیایی نیز بر این موضوع تاثیر گذار است.

به گفته وی، صعب العبور بودن برخی جاده‌های روستایی و فقر فرهنگی و مالی نیز بر موضوع ترک تحصیل و بی‌سوادی در برخی مناطق استان دامن می‌زند.

وی با انتقاد از اینکه ایده‌ جدیدی برای رفع مشکلات و مسایل مرتبط با سواد آموزی نمی‌بینیم، ادامه داد: تا ریل گذاری درستی در این زمینه نشود پیشرفت نمی‌کنیم لذا باید در چند جبهه به صورت همزمان در زمینه تقویت زیرساخت‌ها و بسترهای سوادآموزی و همزمان انسداد راه‌های بی‌سوادی تلاش شود که مساله شناسی یکی از مهمترین ریل گذاری ها برای این موضوع مهم است.