بازدید معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و استاندار آذربایجان غربی از بازارچه مرزی کیله سردشت / تاکید بر بازگشایی معابر غیر رسمی و تردد مسافر از بازارچه مرزی کیله سردشت

بازدید معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از بازارچه مرزی کیله سردشت

امروز سید مجید میر احمدی به همراه استاندار آذربایجان غربی ، معاون هماهنگ کننده قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) ، فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی و فرماندار سردشت ، حسین پور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مقامات و مسوولان از بازارچه مرزی کیله و معبر مرزی غیر رسمی " اشکان " بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سردشت، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و هیات همراه در این بازدید ضمن بررسی روند مبادلات مرزی از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مرز در این شهرستان قرار گرفت و برای حل آنها قول مساعد داد .

استاندار آذربایجان غربی درجریان این بازید با بیان اینکه این مرز از شرایط مناسبی برای تجارت و مبادلات مرزی برخورداراست،گفت: تکمیل زیرساخت‌ها و ساماندهی بازارچه‌ مرزی "کیله" شهرستان مرزی سردشت به عنوان یکی از بازارچه های مهم استان در اولویت قرار دارد و بزودی انجام خواهد گرفت.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به موانع رویه مبادلات مرزی افزود: رفع موانع صادرات و واردات در این بازارچه مرزی و ایجاد تردد مسافر جهت رونق بخشی و توسعه منطقه بسیار حائز اهمیت است که تلاش می شود اقدامات اساسی در این راستا انجام بگیرد.

فرماندار سردشت نیز در این بازدید گفت: دراین شهرستان 37 هزار و 500 نفر مشمول رویه کولبری و 890 کارت پیله وری صادر شده است.

خسروپور افزود: علیرغم وجود حجم بالایی از تبادل کالا اعم از صادرات و واردات مردم شهرستان حداقل انتفاع را از رویه های موجود صادرات و هم از واردات رویه کولبری دارند.

وی دغدغه اصلی مردم را بازگشائی معابر " اشکان و قاسم رش " و ایجاد گذر مسافری در مرز کیله دانست و بیان کرد: بسته شدن این معابر مشکلات جدی برای معیشت مردم ایجاد کرده است

فرماندار سردشت با اشاره به ظرفیت های مناسب این شهرستان جهت رفع موانع و توسعه مبادلات مرزی و تردد مسافر خواستار نگاه ویژه شد.

حسین پور نماینده مردم شهرستان های سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید بابیان این که سردشت دارای یک بازارچه و دو معبر غیر رسمی " اشکان و " قاسم رش " است، گفت: با توجه به اینکه واردات برای 100 قلم کالا با 826 ردیف تعرفه جزو مصوبه هیت وزیران است اما واردات عملا برای تعداد 6 یا 7 کالا انجام می شود و رویه وارداتی نیز ازسال 96 از معبر غیر رسمی " اشکان " و" قاسم رش " قطع شده است.

گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت از سال 1382 برای تسریع در صادرات کالا و تولیدات داخلی کشور آغاز به کار کرد؛ این گمرک در 20 کیلومتری شهر «قلعه دیزه» در شمال عراق قرار دارد.

مرز کیله سردشت در سال 1398 به عنوان یکی از مرزهای رسمی کشور در هیات دولت به تصویب رسید.

شهرستان مرزی سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است؛ این شهرستان مرزی دارای 2 بازارچه مصوب «کیله» و «اشکان» است.

 پنج‌شنبه :30 تیرماه 1401

روابط عمومی فرمانداری شهرستان سردشت