با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی

جلسه ستاد اطفاء حریق سردشت برگزار شد

جلسه ستاد اطفاء حریق سردشت برگزار شد
جلسه ستاد اطفاء حریق سردشت با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی، فرماندار سردشت، امام جمعه و اعضای ستاد در فرمانداری سردشت برگزار شد


صیانت از جنگلها برنامه شاخص اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت بوده و علیرغم تلاش هایی که در این راستا انجام شده اما تعرض به آن همچنان ادامه دارد و باید به صفر برسد.
فرماندار سردشت در جلسه کمیته اطفاء حریق شهرستان که با حضور مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برگزار شد ضمن تقدیر از تلاشهای مجموعه ستاد اطفاء حریق افزود:برای تداوم حیات و جلوگیری از تخریب جنگلهای این شهرستان همت جمعی نیاز است و باید اقدامات فرهنگ سازانه در بدنه اجتماعی فراگیر شود.
وی توجه به طرح های آبخیزداری را یکی از ضروریات این شهرستان با جنگل های متراکم برشمرد و افزود: با توجه به وجود سیلاب های اوایل امسال و خسارت هایی که به دنبال داشته ، توجه به طرح های آبخیزداری در سطح این شهرستان در ایجاد سفره های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک و سیلاب های ویرانگر اثرگذار خواهد بود.
نخشی پور افزود:سردشت دارای 90 هزار هکتار جنگل و 30 هزار هکتار مراتع است که با امکان سنجی و ارایه طرح های مطالعاتی در راستای درآمدزایی از جنگل ها اقدام کرد.
 حاج ماموستا واوی امام جمعه سردشت نیز در این جلسه طی سخنانی گفت:جنگل و مراتع از نعمت های خدادادی هستند که برای حراست از آنها ایجاد برنامه های پیشگیرانه و همچنین شناسایی عواملی که بر آتش سوزی و تخریب تاثیر دارند دارای اهمیت ویژه ای است.
ایجاد باند فرود اضطراری هواپیماهای اطفای حریق در این شهرستان از وعده های چندین ساله مسوولان استانی به این شهرستان بوده که متاسفانه تا کنون محقق نشده است و انتظار داریم پیگیری و اجرایی شود.


در ادامه جلسه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی طی سخنانی گفت: امسال از محل صندوق توسعه ملی 200 میلیارد ریال برای حفاظت و توسعه جنگل های سردشت و پیرانشهر اعتبار هزینه می شود.

میرصمد سید موسوی روز افزود: توسعه جنگل با بذر یا نهال، عملیات آبخیزداری، ذخیره آب، ایجاد کمربند حفاظتی، پیشگیری از حریق، مبارزه با آفات، گشت و نگهداری برنامه هایی است که امسال در صورت تخصیص اعتبار اجرا می شود.
وی بیان کرد: این اعتبار در راستای اجرای طرح بوم سازگان مناطق زاگرس نشین و با اهداف احیا و توسعه جنگل، مبارزه با تخریب جنگل، و احیای مالکیت جنگل ها برای دولت انجام می شود.
وی اظهار داشت: امسال از همین محل اعتباری برای ساخت باند پروازی جهت اطفای حریق و مبارزه با آفات در نظر گرفته می شود.
«سید موسوی» در رابطه با عوامل موثر بر آتش سوزی در جنگل ها گفت: بر اساس بررسی ها بی احتیاطی چوپان ها، آتش زدن بقایای کشاورزی، اختلافات قومی در مورد حدود مرزی و ثبتی، عوامل طبیعی و همچنین اشخاصی که در روزهای تعطیل به این مناطق مراجعه کرده و پسماندهایی بر جای می گذارند از جمله عوامل هستند.
وی تصریح کرد: منابع طبیعی و حفاظت از آن به همراهی مردم نیاز دارد که با برگزاری کلاس های ترویجی، دهیاری ها، مشارکت عمومی، آگاه سازی جوامع هدف به عنوان بهره برداران در راستای حراست از این منابع اقدام کرد.


 

# نظر : 0