سهم گردشگری در اشتغال استان باید افزایش یاید / پتانسیل های گردشگری آذربایجان‌غربی بیشتر معرفی شوند / موانع سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان برداشته می شود

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بی نظیر گردشگری در این استان گفت: این ظرفیت‌ها بویژه برای ایجاد فرصت های اشتغال همچنان بالقوه باقی مانده و در حال حاضر، سهم این بخش در اشتغال این خطه از کشور بسیار کم است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در نشست با فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت بخش گردشگری در توسعه استان افزود: بخش گردشگری یکی از چهار پیشران توسعه استان در طرح ویژه دولت برای رشد اقتصادی در نظر گرفته شده که نشان از ظرفیت این بخش دارد.

وی اضافه کرد: آذربایجان‌غربی، تنها استانی است که با سه کشور مرز دارد و وجود بیشترین مرزهای رسمی، آب و هوای خوب و وجود 10 اقلیم ظرفیت‌های بسیاری خوبی است که ثبت بیش از یک‌هزار و 700 اثر ملی و 2 اثر جهانی را باید به این موارد افزود.

معتمدیان ادامه داد: یکی دیگر از ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی، حوزه گردشگری سلامت بوده و رغبت به استفاده از این بخش به علت ارزان و در دسترس بودن نسبت به کشورهای همسایه، برای برخی اتباع خارجی بسیار زیاد است.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: با توجه به همه این موارد، باید برنامه ریزی ویژه‌ای برای استفاده از آنها در دستور کار باشد که این برنامه باید به صورت جامع تدوین شود.

معتمدیان با اشاره به اینکه با وجود داشتن ظرفیت‌های خوب بوم‌گردی، از این ظرفیت هنوز استفاده‌ای مناسبی در استان نشده است، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ مشکل امنیتی در آذربایجان غربی نداریم باید از ظرفیت بوم‌گردی که هم اکنون از مهمترین خواسته‌های گردشگران در دنیاست، بیشتر استفاده شود.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه توجه به ظرفیت آب‌گرم‌ها در استان و همچنین مراکز تفریحی زمستانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این خصوص برخی استان‌ها، درآمدهای قابل توجهی در حوزه گردشگری دارند که نباید از کنار این ظرفیت در استان به راحتی گذشت.

معتمدیان به وجود مقبره شمس تبریزی در شهر ستان خوی افزود: وجود مقبره شمس تبریزی در خوی و مقبره مولانا در قونیه ترکیه و ایجاد پل ارتباطی بین این 2 شهر از مواردی است که می‌توان از این طریق گردشگر قابل توجهی برای استان جذب کرد که البته در این خصوص، نزدیکی شهر خوی به ترکیه و هم مرز بودن با این کشور نیز می‌تواند مثمرثمر باشد.

وی ایجاد زیرساخت‌ها در همه حوزه‌ها را وظیفه دولت عنوان کرد و یادآور شد: در این خصوص نیز می‌توان از زیرساخت هایی نظیر مسیر ریلی مرز رازی خوی، مسیر ریلی مراغه - میاندوآب - مهاباد - ارومیه، فرودگاه‌های سه گانه واقع در استان، مسیرهای مختلف جاده‌ای و همچنین زیرساخت‌های گردشگری مهیا شده در نقاط مختلف استفاده کرد هر چند نیازمند اقدامات تکمیلی است که باید اجرایی شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته درخصوص استفاده بهینه از مسیر ریلی افزود: در ماه‌های اخیر بحث اقتصادی کردن مسیر ریلی را در دستور کار داریم و ایجاد ایستگاه‌های تجاری برنامه ریزی شده که برای کاهش هزینه نسبت به حمل و نقل جاده‌ای در حوزه بار بسیار کاربرد دارد.

معتمدیان اظهار کرد: در سفر رییس جمهور محترم به استان ، یکی از مصوبات راه اندازی بخش ریلی بود که ایستگاه باری ارومیه تا دهه فجر افتتاح می‌شود.

معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هدف گذاری 30‌ میلیارد دلاری برای تجارت بین ایران و ترکیه طرح ریزی شده است، ادامه داد: اگر بناست که این امر تحقق یابد، نقش آفرین اصلی آن آذربایجان غربی است زیرا همه مرز ایران با ترکیه در این استان است.

وی راه اندازی مسیر ایران به سمت کربلا از مرز تمرچین را یکی از توفیقات مدیریت آذربایجان غربی در سالجاری دانست و گفت: این مسیر، نزدیکترین راه به سمت شهر زیارتی سامرا است که در اربعین امسال، پاسخ خوبی از راه اندازی آن دریافت کردیم.

در این جلسه هر یک از فعالان گردشگری آذربایجان غربی در حوزه‌های صنایع دستی، میراث فرهنگی، گردشگری، سرمایه گذاران بخش گردشگری، گردشگری سلامت و دیگر بخش‌های مرتبط به بیان دغدغه‌ها، نیازها، مشکلات و راهکارهای توسعه فعالیت پرداختند.