2 باب کتابخانه روستایی در سردشت احداث می شود

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی سردشت گفت: 2 باب کتابخانه روستایی در راستای افزایش سرانه فضای کتابخانه در دو روستای مرزی این شهرستان راه اندازی خواهد شد.

 

زاهد شیلان در خصوص دایر کردن کتابخانه در مناطق روستایی این شهرستان اظهار کرد: دایر کردن کتابخانه در مناطق روستایی منوط به تخصیص مکانی مناسب و داشتن استانداردهای لازم است که نهاد کتابخانه عمومی استان در صورت تامین ساختمان اقدام به تجهیز و تامین کتاب و راه اندازی کتابخانه می کند .

وی تصریح کرد: در این راستا 2 باب ساختمان در روستاهای مرزی " بیوران و بیتوش " این شهرستان از سوی مردم و خیران تعیین و تامین شده که در صورت تامین وسایل گرمایشی و سرمایشی آن به زودی به بهره برداری می‌رسند.

شیلان ادامه داد: در این شهرستان سه باب کتابخانه عمومی شامل کتابخانه مجتمع فرهنگی، کتابخانه ابن سینا و کتابخانه شهر میرآباد در مجموع با 71 هزار جلد کتاب وجود دارد.
 
وی اضافه کرد: در مجموع یک هزار و 600 نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و هر ماه بیش از 2 هزار کتاب نیز توسط این اعضا به امانت گرفته می‌شود.
 
رییس اداره کتابخانه‌های عمومی سردشت گفت : مقرر شده  تا ساختمان کتابخانه عمومی ابن سینا این شهر بازسازی  شود ولی تا بازسازی کامل آن، فعالیت خود را در مکانی امانی انجام خواهد داد.
 
وی با اشاره به اینکه در سردشت کتابخانه مشارکتی وجود ندارد، بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی مختلف می‌توانند با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه مشارکتی دایر کنند تا علاوه بر افزایش سرانه کتابخانه، تمایل افراد برای مطالعه نیز بیشتر شود.
 
شیلان در خصوص مشارکت خیرین در زمینه ساخت کتابخانه نیز تاکید کرد: این شهرستان فاقد انجمن خیرین کتابخانه ساز و مشارکت خیرین در این زمینه بسیار کم‌رنگ است، لازم است در این زمینه کار فرهنگی بیشتری صورت گیرد.
 
وی با اشاره به برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در سردشت خاطرنشان کرد: در طول این هفته برنامه های مختلفی از جمله بازدید دانش آموزان از کتابخانه، عضویت رایگان و مسابقات و نشست های کتابخوانی در کتابخانه های این شهرستان انجام می‌شود.
 
سی‌امین دوره هفته «کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار» 21 تا 28 آبان 1401 برگزار می شود که شعار امسال این هفته «ما همانیم که می‌خوانیم» انتخاب شده است.