تخریب کنندگان اراضی ملی در سردشت دستگیر شدند / در پی قطع درختان جنگلی و تخریب اراضی ملی انجام گرفت

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت:  ماموران یگان حفاظت این شهرستان 4 متصرفی که شبانه اقدام به  قطع 100 اصله درخت جنگلی و تخریب بیش از پنج هزار مترمربع اراضی ملی کرده بودند ، دستگیر کردند.


 رحمت ابراهیمی در این خصوص اظهار کرد: طبق گزارش‌های مردمی مبنی بر قطع درختان و تصرف اراضی جنگلی در منطقه  «زالاوان»  واقع در «باسک کولسه» این شهرستان، رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت و به دستور دادستان، ماموران یگان حفاظت طی یک عملیات شبانه به محل مورد نظر اعزام شدند.
 
وی اضافه کرد: در حالی که متخلفان با بیل مکانیکی مشغول قطع درختان بودند، پس از اطلاع از حضور ماموران یگان حفاظت از محل متواری شدند ولی پس از شناسایی و تشکیل پرونده، ماموران توانستند چهار نفر را دستگیر کنند.

 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت ادامه داد: در این راستا علاوه بر دستگیری این چهار نفر، یک دستگاه بیل مکانیکی و یک دستگاه تراکتور نیز توقیف شد.
 
وی با اشاره به اهمیت جنگل و حفظ و حراست از منابع خدادادی از شهروندان خواست تا در فصل گرما حین تفریح نکات ایمنی را رعایت کنند و در این فصل نیز که برخی افراد سودجو بویژه در هنگام شب اقدام به قطع درختان می کنند، مراتب را با تماس با شماره گویای رایگان امداد جنگل و مرتع (1504) اطلاع دهند.
 
 سردشت با 90 هزار هکتار جنگل و 30 هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
 
مهم‌ترین گونه‌های درختان در جنگل‌های این شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از 100 گونه از گیاهان است.