بازدیدمعاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از #بازارچه مرزی کیله:

🔹️فرماندار سردشت با بیان اینکه صادرات امسال در بازارچه مرزی کیله افزایش ۱۳۲ درصد ی داشته ، گفت:از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از ۷۱۸میلیون دلار صادرات در این بازارچه انجام شده که به غیر از صادرات نیز واردات انجام می گیرد که با افزایش صادرات و واردات گنجایش و ترافیک نیز دو چندان شده است.
 
🔹️اقصی نخشی پور افزود: زیرساخت های بازارچه جوابگوی نیاز این حجم از صادرات و واردات نیست و برای توسعه و رونق اقتصادی در این منطقه نیازمند ساماندهی  بازارچه و توجه ویژه به راه های ارتباطی است .
 
🔹️وی بیان کرد: ساماندهی بازارچه مرزی کیله ، بهسازی و تعریض جاده سردشت به کیله و خیابان های شهری  منتهی به بازارچه، اتصال جاده سردشت به بوکان و  تجهیز راهداری سردشت به تجهیزات و امکانات جدید و نوین از مطالبات اصلی و مهم شهرستان هستند.
 
🔸️نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه بازدید گفت: مطالبات مردمی زیاد هستند اما مطالبات اصلی و مهم در دو بخش است بخشی مربوط به صادرات و واردات می باشد که در مرز انجام می گیرد و مشکلات زیادی برای پیله وران، مرزنشینان و فعالان اقتصادی به وجود آورده است.
 
🔸️حسین پور افزود: بخش دوم مسایل عمرانی است که مهمترین آن مربوط به رفع مشکلات زیرساخت های بازارچه و بهسازی و بهبود راه های مواصلاتی می باشد.
 
🔸️وی  با بیان اینکه رونق اقتصادی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب بوده و در سالجاری نیز بر جهش تولید تاکید فرموده اند، اظهار کرد: جهش تولیدات و رونق اقتصادی در این منطقه نیازمند تکمیل و رفع موانع زیرساخت ها است که به دنبال ساماندهی بازارچه زمینه بیشتر اشتغال فراهم و صادرات و واردات نیزافزایش چند برابری خواهد یافت.
 
🔸️وی تاکید کرد: برای حذف کلمه کولبری از فرهنگ لغت و اذعان مردم  و جدایی  و اتمام  آن  فراهم کردن اشتغال در منطقه است.
 
🔸️حسین پور عنوان کرد: سفر یک روزه اعضای کمیسیون عمرانی مجلس و معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به این شهرستان به منظور پیگیری مطالبات مردمی برای رفع موانع صادرات و واردات، ساماندهی بازارچه مرزی کیله و بهسازی و بهبود راه های مواصلاتی و مرزی بوده است.
 
▪️معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز گفت: این شهرستان با داشتن بازارچه مرزی کیله و مرزی بودن آن و افزایش چند برابری صادرات در این مرز ظرفیت زیادی برای حمل و نقل ترانزیتی دارد.
▪️عبدالهاشم حسن نیا افزود: باتوجه به اینکه بارگیری کامیون و خودروهای سنگین دو کشور ایران و عراق در این بازارچه انجام می گیرد با احداث پایانه مرزی می توان کامیون ها در هردو طرف تردد داشته باشند و این امر از لحاظ اقتصادی برای حمل و نقل توسعه ای بزرگ به همراه خواهد داشت.
 
▪️وی با بیان اینکه بازارچه ها ی مرزی شرایط و الزامات خاص خود را دارند، اظهار کرد: برای ساخت پایانه در این بازارچه به ۵ هکتار زمین نیاز است که اگر این زمین تهیه و تحویل راهداری شود سازمان آمادگی کامل و جامع برای سرمایه گذاری دارد.
 
▪️وی عنوان کرد: برای محوطه سازی و ساخت پایانه ۵۰  میلیارد تومان و برای توسعه راه ها نیز ۵۰ میلیارد تومان برآورد و این هزینه ها مصوب شده اند.
▪️وی با بیان اینکه نقشه طرح اولیه برای انجام کار تهیه و آماده شده است از مسئولان استانی و شهرستانی خواست تا هرچه سریعتر پیگیر مطالبات و موضوع باشند و زمین مورد نیاز را تهیه کنند.


 ▫️شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفری در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و با ۴ شهر و ۶ دهستان و ۲۷۰ روستا دارای ۶۴۲ کیلومتر راه مواصلاتی است که از این میزان ۱۰۰ کیلومتر آن بین شهری و ۵۴۲ کیلومتر راه روستایی می باشد.

▫️این شهرستان همچنین  ۱۱۴ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق  و فاصله ۲۰ کیلومتری با شهر قلعه دیزه این کشور دارد و دارای یک بازارچه مرزی است.

▫️بازارچه مرزی کیله سردشت در سال ۹۸ با تصویب هیئت وزیران رسمی شد.

✍روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان سردشت

- پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۹