با حضور فرمانده یگان حفاظت از جنگل استان

جلسه شورای مدیریت بحران سردشت برگزار شد

جلسه شورای مدیریت بحران سردشت برگزار شد
پس از مهار آتش سوزی جنگلهای سردشت، جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور فرمانده یگان محافظت از جنگل اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در فرمانداری سردشت برگزار شد

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی  گفت: در این آتش سوزی 25 هکتار از جنگلهای سردشت طعمه حریق شد.بیش از 95 درصد آتش سوزیهای سطح استان عمدی است و عمده آن به دلیل اختلافات بین چند نفر اتفاق می افتد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری سردشت جلسه ستاد مدیریت بحران سردشت با حضور فرمانده یگان حفاظت از جنگل اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی، فرماندار و اعضای ستاد مدیریت بحران سردشت در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

در این جلسه که به منظور آسیب شناسی و شناسایی نقاط قوت و ضعف فعالیتهای اعضای ستاد مدیریت بحران در راستای مهار کردن آتش سوزی جنگلهای سردشت برگزار شد، فرمانده حفاظت از جنگل منابع طبیعی استان  افزود : بیشترین امکانات و تجهیزات اطفای حریق منابع طبیعی آذربایجان غربی با توجه به وسعت جنگلها و مراتع به ترتیب در اختیار شهرهای سردشت، پیرانشهر و ارومیه است، با این وجود امکانات موجود کافی نیست .
وی خاطرنشان کرد : اعتبارات منابع طبیعی شهرستانهای سردشت و پیرانشهر جداگانه اخصاص می یابد و امکان اختصاص آن به شهرهای دیگر وجود ندارد. بر همین اساس دو پیمانکار منابع طبیعی در سردشت و دو پیمانکار در پیرانشهر در راستای صیانت و حفاظت از مراتع و جنگلها در حال فعالیت هستند.
یوسف علی ابراهیم پور هم چنین اذعان کرد : در سالهای پرباران که میزان علوفه در جنگل بیشتر است مجوز چرای دام و برداشت علوفه  در راستای تعادل پوشش گیاهی و کاهش خطرات آتش سوزی برای دامداران و کشاورزان منطقه صادر می شود.
ابراهیم پور در خصوص تجهیز دهیاری های نیز گفت : بخشی از دهیاران و شوراهای اسلامی  روستاها که در مناطق با ریسک بالای آتش سوزی هستند باید توسط اداره منابع طبیعی به تجهیزات و امکانات اطفای حریق مجهز شوند چرا که آنها اولین کسانی هستند که می توانند برای اطفای حریق اقدام کنند و اقادام آنها چون در مرحله اول آتش سوزی است می تواند از ایجاد خسارات بیشتر و کنترل آتش سوزی موثر باشد.
وی در خصوص جبران خسارات نیروهای دواطلبی که در اطفای حریق نقش داشتند نیز گفت : خسارات های جانی افراد از طریق بیمه جبران می شود و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد. خسارتهای مالی که شامل سوختن سه دستگاه موتور سیکلت است از طریق اعتبارات ستاد مدیریت بحران استان تامین می شود.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی تاکید کرد: بخش زیادی از درختان جنگلی که در محدوده آتش سوزی قرار داشتند قابل احیا هستند. هم چنین عاملان این آتش سوزی هرچه زودتر شناسایی و به مقامات قضایی معرفی شوند.
فرماندار سردشت نیز در این نشست گفت : با توجه به وسعت جنگلها و مراتع شهرستان سردشت ایجاد معاونت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان سردشت ضروری است و مدیران برای تحقق این امر تلاش کنند.
اقصی نخشی پور افزود: آتش سوزی اتفاق افتاده یک بحران بود که به دلیل نبود امکانات اطفای حریق و شرایط توپوگرافی منطقه اطفای حریق به کندی انجام می شد. با این حال با همت دستگاههای اجرایی و مردم آتش سوزی مهار شد.
وی افزود : جوانان با دست خالی و با استفاده از شاخه های درختان آتش را مهار کردند. امکان دسترسی از طریق خودروهای آتش نشانی با توجه به جغرافیای منطقه وجود نداشت و بایستی از این تجربه برای  اتفاقات آتی درس بگیریم و امکانات لازم را پیش بینی کنیم.
فرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان سردشت تاکید کرد : جوانان و انجمن های مردم نهاد باید آموزش لازم را برای مقابله با چنین مواردی را ببینند و برای این منظور اداره منابع طبیعی بایستی یک هزار نفر از افراد مشتاق و فعال را در سرتاسر منطقه شناسایی و با برگزاری کلاسهای اطفای حریق آموزشهای لازم را به انها داده تا در صورت لزوم در موارد همچنینی از ظرفیت و توان آنها استفاده شود.فرماندار این آتشوزی را آزمونی جدی برای سنجش مدیریت بحران شهرستان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: بسیاری از ادارات و مدیران مطلوب عمل کردند که شایسته تقدیر هستند و در مقابل کاستی ها و ناهماهنگی هایی نیز مشاهده شد که با نگاه آسیب شناسانه به موضوع، باید شناسایی و قطعا برطرف شوند.
شهرستان سردشت با داشتن 80 هزار جنگل ، 90درصد از جنگلهای آذربایجان غربی را در خود جای داده است.

# نظر : 0