پیام شخصیت های عالی رتبه کشوری در مراسم بزرگداشت 7 تیر سردشت قرائت شد

قرائت پیام دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم بزرگداشت 7 تیر سردشت

قرائت پیام دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران در مراسم بزرگداشت 7 تیر سردشت
پیام دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به  مناسبت بزرگداشت 7 تیر سردشت، توسط سید عباس موسوی معاون وزارت امور خارجه قرائت شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری سردشت:
در پیام «محمدجواد ظریف» که روز جمعه توسط «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در سی و دومین یادواره شهدای بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: حمله‌های شیمیایی رژیم بعث عراق علیه نظامیان و غیرنظامیان ایرانی به ویژه مردم بی دفاع شهر سردشت در جریان جنگ تحمیلی که با سکوت مشمئزکننده مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد همراه بود، از غم بارترین روزها در تاریخ دفاع مقدس است و تا ابد این لکه ننگ بر پیشانی عاملان و حامیان این جنایت باقی خواهد ماند.
در ادامه این پیام آمده است: به مناسبت روز هشتم تیرماه که در تقویم کشورمان به نام «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی» نامگذاری شده است، بر خود واجب می دانم یاد و خاطره شهدای شیمیایی کشورمان را گرامی بدارم و مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده‌های معظم شهدا و بازماندگان این واقعه جانکاه اعلام کنم. از خداوند متعال برای جانبازان سرافراز شیمیایی کشورمان آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم و برای ایشان و خانواده‌های صبورشان اجر و پاداش الهی مسئلت می‌کنم.
«جمهوری اسلامی ایران با توجه به موازین شرعی، حقوقی و اخلاقی مبنی بر سلاح‌های کشتار جمعی، بر سیاست اصولی خود در محکومیت استفاده از سلاح شیمیایی در هر زمان، هر کجا و تحت هر شرایطی تاکید کرده و نابودی کامل ذخایر سلاح‌های شیمیایی باقیمانده در دست آمریکا، تنها دارنده آن سلاح و جهانشمولی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را گامی اساسی در نیل به جهانی عاری از سلاح‌های کشتار جمعی می‌داند؛ از همین رو ایران بر ضرورت اجرای کامل، متوازن و غیرتبعیض آمیز مفاد کنواسیون سلاح‌های شیمیایی اصرار می ورزد».
رئیس دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: تأسف بار است که اعتیاد دولت ایالت متحده آمریکا به توسل به ابزار غیرانسانی تحریم و تروریسم اقتصادی موجب بروز مشکلات عدیده ای برای جانبازان شیمیایی کشورمان در تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز آنان شده است؛ این اقدام دولت آمریکا خلاف اصول حقوق بین الملل بشر دوستانه و خلاف روح کنوانسیون سلاح شیمیایی و تعهدات این کشور ذیل کنوانسیون مذکور و نیز اصول حقوق بین الملل است.
وی ابراز امیدواری کرد که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بتواند راه حلی فوری برای رفع موانع مذکور سر راه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز جانبازان شیمیایی ایران بیابد و طرفه آنکه مقامات آمریکا به عنوان تنها کشور دارنده ذخایر سلاح‌های شیمیایی امحا نشده با پیش کشیدن مباحث انحرافی بی اساس و فریبکارانه به شکل ریاکارانه ای به دنبال سرپوش نهادن بر عدم پایبندی این کشور به تعهداتش وفق کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است.
ظریف تصریح کرد: جاهل و تغافل مجامع بین المللی و دول عضو کنواسیون سلاح‌های شیمیایی در مقابل این قبیل سیاست‌های ایذایی آمریکا همانند سکوت ۳۱ سال پیش آنها در مقابل حمله ددمنشانه دیکتاتور بعثی مورد حمایت آمریکا به مردم بی پناه سردشت باعث تأسف عمیق است؛ همچنین بی مجازاتی جنایتکاران و عدم مسؤولیت پذیری حقوقی و اخلاقی مرتکبین حمله شیمیایی و همدستان و حامیان آنها، زمینه ساز تکرار فجایعی مشابه در منطقه خاورمیانه از سوی گروه‌های افراطی شده است.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با جدیت تمام، پیگیری‌های لازم در خصوص احقاق حقوق قربانیان سلاح‌های شیمیایی کشورمان را از مجاری حقوقی و بین المللی تا زمان نیل به نتیجه به عمل خواهد آورد.
در مهرماه ۱۳۹۷ همکاران من در وزارت امور خارجه با همکاری دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، دوره بین المللی جنبه‌های پزشکی امداد و حفاظت در برابر سلاح‌های شیمیایی را با شرکت متخصصینی از سایر کشورهای جهان برگزار کرده و ضمن نشان دادن پیشرفت و تجربه منحصر به فرد پزشکان کشورمان در درمان مجروحان سلاح‌های شیمیایی، از طریق بازدید میدانی از بیمارستان بقیه الله اعظم امکان آشنایی شرکت کنندگان خارجی با گوشه‌ای از مظلومیت و آلام جانبازان شیمیایی تحت مداوا در آن مرکز درمانی را فراهم کردند.
ظریف در این پیام خاطر نشان کرد: همچنین با هماهنگی‌های به عمل آمده با بنیاد شهید و امور ایثارگران، مشارکت انجمن‌های غیردولتی جانبازان شیمیایی کشورمان در بیست و سومین کنفرانس دول عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و نیز چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون مذکور تسهیل شد و تشکل‌های مذکور نیز پیام مظلومیت و شکیبایی مردم صبور سردشت را به جهانیان منعکس کردند.
وی ادامه داد: همچنین این وزارتخانه از اعزام هیأتی از راویان و جانبازان شیمیایی موزه صلح ایران به مراسم سالگرد بمباران شیمیایی هیروشیما در مرداد سال جاری در کشور ژاپن استقبال می‌کند. امیدوارم جهان با رهایی از سایه شوم تسلیحات کشتار جمعی بتواند از مواهب و خدمات صلح آمیز علم بهره مند شده و کبوتر صلح جای جغد شوم جنگ را بگیرد. به امید جهانی عاری از سلاح کشتار جمعی و نجات بشریت بدست مصلح کل عالم بقیه ا…الاعظم ارواحنا له الفدا.
سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی بمباران هفت تیر سردشت با حضور‬ سخنگوی وزارت‬ امور‬ خارجه، ‬استاندار‬ آذربایجان‬ غربی، ‬نمایندگان‬ استان‬ در‬ مجلس شورای اسلامی، ‬ خانواده‬ های‬ معظم‬ شهدای‬ هفتم تیر ‬ اقشار‬ مختلف‬ مردم‬ این شهرستان‬ در حال برگزاری است.
رژیم بعثی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.
بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و در پی آن سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نام گرفت.
شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و ۸۵۷ شهید و چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

# نظر : 0