صادرات 70 میلیون دلاری کالا از بازارچه مرزی کیله سردشت

صادرات 70 میلیون دلاری کالا از بازارچه مرزی کیله سردشت

از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 70 میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی کیله سردشت به کشور عراق صادر شده است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سردشت ؛ رییس گمرک کیله سردشت در این خصوص گفت :  در نیمه نخست امسال این میزان صادرات انجام شده و بیشتر کالاهای صادراتی شامل میوه، تره بار، محصولات فلزی، پلاستیکی و پوکه معدنی بوده است.
 
یوسف شریف پور با اشاره به اقداماتی در راستای افزایش میزان صادرات در این بازارچه  افزود: برنامه ریزی برای افزایش صادرات از این مرز تا میزان 130 میلیون دلار در نیمه دوم سال جاری انجام شده است.
 
وی ضمن تقدیر از زحمات فرماندار شهرستان ، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عنایت ویژه استاندار آذربایجان غربی با اشاره به آغاز عملیات ترانزیت داخلی از این مرز ادامه داد: پس از پیگیری های متعدد ، بازارچه کیله اکنون یک گام دیگر به سمت توسعه مبادلات تجاری مرزی پیش رفته است.
 
شریف‌پور اضافه کرد: محموله‌های وارداتی قبل از اقلیم کردستان عراق وارد بازارچه کیله می‌شد که با فعال شدن رویه ترانزیت داخلی از بنادر و گمرکات کشور به سمت کیله این امر مهم اکنون در خود بازارچه مرزی انجام و کالاها ترخیص می‌شود.
 
وی با بیان اینکه حذف کشور ثالث و کم شدن هزینه‌های حمل و نقل برای تجار و بازرگانان از مزایای راه اندازی ترانزیت داخلی در این مرز است، گفت: با ارتقای زیرساخت‌ها حجم مبادلات مرزی هم در این مرز افزایش می‌یابد.
 
گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت از سال 1382 برای تسریع در صادرات کالا و تولیدات داخلی کشور آغاز به کار کرد؛ این گمرک در 20 کیلومتری شهر «قلعه دیزه» در شمال عراق قرار دارد.
 
بازارچه مرزی کیله سردشت سال گذشته به عنوان یکی از مرزهای رسمی کشور در هیأت دولت به تصویب رسید و روزانه بیش از 500 نفر در این بازارچه مرزی امرار معاش می‌کنند.
 
با توجه به اینکه مسافت تا مرکز دو استان اربیل و سلیمانیه از مرز کیله به نسبت مرزهای دیگر استان آذربایجان غربی کمتر است لذا در صورت رسمی شدن این مرز، بخش مهمی از ترانزیت بین 2 کشور ایران و عراق می‌تواند از این مرز انجام شود.