به روند بازسازی مناطق زلزله شهرستان خوی شتاب داده می شود / با نگاهی پیشگیرانه، مقاوم سازی واحدهای مسکونی در شهرستان خوی دنبال خواهد شد

استاندار آذربایجان غربی گفت: با روحیه جهادی، به روند نوسازی و بازسازی مناطق زلزله شهرستان خوی شتاب داده خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان امروز در جلسه ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی، با تاکید بر ضرورت مقاوم سازی واحدهای مسکونی در منطقه، افزود: حدود 53 درصد از واحدهای مسکونی شهرستان خوی مقاوم سازی شده و 16 هزار و 500 واحد دیگر نیازمند حمایت دولت و همکاری مردم جهت مقاوم سازی است.

وی با اشاره به تدوین طرحی جامع برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی، خاطرنشان کرد: با نگاهی پیشگیرانه جهت مقابله با حوادث طبیعی و زمین لرزه، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در منطقه دنبال خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی به اهمیت راه اندازی یک مرکز پدافند غیرعامل در منطقه نیز اشاره کرده و افزود: با یک مرکز متمرکز پدافند غیرعامل، شرایط بحرانی در منطقه مدیریت شده و روند خدمات رسانی و اسکان آسیب دیدگان تسریع می شود.

معتمدیان همچنین با اشاره به شرایط سخت مردم شهرستان خوی پس از زلزله اخیر، تصریح کرد: علیرغم تلاش دولت، نهادها و مردم، متاسفانه معاندین کوشیدند خدمات رسانی را ضعیف جلوه دهند و از این رو امیدآفرینی و رفع نگرانی های زلزله زدگان در حوزه های مختلف در سریع ترین زمان ممکن ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به شدایط مالی کشور و کمک بلاعوضو تسهیلات برای زلزله زدگان مصوب کرده، افزود: اعتبارات مصوب دولت برای زلزله مهر ماه در شهرستان خوی، صد در صد محقق شده و این نشان از توجه ویژه دولت به مناطق زلزله زده این شهرستان است.

استاندار آذربایجان غربی به حمایت حداکثری از اقشار آسیب پذیر در زلزله اخیر شهرستان خوی نیز تاکید کرده و یادآور شد: دستگاهها و نهادهای مختلف با مشارکت حداکثری، می توانند آلام مردم برای جبران خسارت های وارده را کاهش دهند.

معتمدیان همچنین با اشاره به اینکه دولت رقم های قابل توجهی را در قالب کمک بلاعوض و تسهیلات برای زلزله زدگان تعیین کرده، افزود: زمینه حمایت فراهم شده و اکنون نهادهای دولتی و حاکمیتی باید با تمام توان و در سریعترین زمان ممکن، بازسازی و نوسازی مناطق زلزله زده را تداوم بخشند.

وی در ادامه با تاکید بر بازگشت وضعیت بازار شهرستان خوی به شرایط عادی، اضافه کرد: از شرایط اضطراری عبور کرده ایم و چهره های تاثیرگذار و رسانه های استان، مردم را برای بازگشت به شرایط عادی تشویق کنند.

استاندار آذربایجان غربی در پایان، بازگشایی مدارس و اصناف را برای عبور از شرایط فعلی ضروری دانسته و گفت: از ظرفیت استان های همجوار، نهادهای مختلف و نیروهای جهادی و مسلح برای بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی استفاده خواهد شد.